Turistika a prechádzky v okolí

Vláčik zo Smokovcov na Hrebienok

Turistické trasy v blízkosti strediska Smokovce sa vyznačujú rôznorodosťou a krásou, ktorá ich obklopuje na každom kroku. Okrem toho väčšina turistických trás je prepojená tak, že medzi nimi sa nachádzajú mnohé tatranské chaty, poskytujúce oddych a občerstenie, prípadne možnosť prespať a pokračovať ďalej na druhý deň. Pre informáciu sme pripravili základné informácie o turistike, vysokohorských chatách a možnostiach, kam sa môžete vydať na výlet. Ak sa rozhodnete vydať na akúkoľvek turistickú trasu, je potrebné takmer vždy začať na Hrebienku. Hrebienok sa nachádza nad Smokovcami, pričom dostupný je peší (cca. 40 min), na električke, alebo na aute, v prípade že máte povolenie. Hrebienok sa javí základným východiskovým bodom, z ktorého sa dostanete k väčšine chát - k Rainerke, Zámkovského chate atď.

Turistická mapa

Na turistickej mape zobrazenej nižšie nájdete turistické chodníky v okolí Smokovcov. Medzi najvyhľadávanejšie patria napríklad cesta na Hrebienok, k Zamkovského chate alebo k Zbojníckej chate. Samozrejme, je ich oveľa viac - záleží len na vás, kam sa vyberiete. Mapa je len orientačná, pred každou túrou sa odporúča preštudovať si podrobnú turistickú mapu aj s ďalšími informáciami pre bezproblémový výlet.
Rainerova chata

Rainerova chata

Prvým miestom, ktoré vám odporúčame navštíviť, je Rainerova chata, nachádzajúca sa približne 1300 m.n.m. Dostať sa k nej je pomerne jednoduché. Stačí vyjsť na Hrebienok (cca. 45 minút peši) a vybrať sa po červenej trase. Čas potrebný na prechádzku od Hrebienka ku Rainerke je približne 20-30 minút. Chata vás hneď zaujme svojou jednoduchosťou a zároveň prirodzenou krásou. Na chate je k dispozícii občerstvenie bez možnosti ubytovania. Rainerova chata je vďačným miestom, kde sa vyberú mnohí, ktorí sa túžia prejsť a nehľadajú nič ťažké a náročné. Okrem toho v zime zvykne pán Patras, majiteľ chaty, vytvárať rôzne snehové atrakcie, ako napríklad snehový betlehem a snehové postavičky. Ľutovať určite nebudete, či už prídete v lete alebo zime.

Zamkovského chata

Zamkovského chata

Druhým miestom, ktoré vám odporúčame navštíviť, je Zamkovského chata, nachádzajúca sa približne 1475 m.n.m. Túra k nej nepatrí takisto medzi najnáročnejšie, ale určite sa neodporúča v zlom počasí. Túra k nej trvá približne 1:00 až 1:30 z Hrebienka, závisí dosť od počasia a kondície. Ako sa k nej dostanete ? Najskôr je potrebné dostať sa na Hrebienok (cca. 45 minút peši). Z Hrebienka sa následne poberiete po červenej trase. Po ceste môžete obdivovať vodopády Studeného potoka, ponad ktorý je postavený aj mostík. Po približne hodine dorazíte k Zamkovského chate. Chata ponúka nielen občerstvenie, ale aj ubytovanie. Okolo nej sa nachádzajú aj rôzne atrakcie a priestory na voľný čas, prípadne v zime sa niekedy dá vyliezť na ľadový stĺp (len s istením !).

Zamkovského chata

Zbojnícka chata

Ďalšou chatou, ktorú vám odporúčame navštíviť, je Zbojnícka chata, nachádzajúca sa približne 1960 m.n.m. vo Veľkej studenej doline. Okrem občerstvenia sa na nej môžete aj ubytovať. Najskôr je potrebné dostať sa na Hrebienok (cca. 45 minút peši). Z Hrebienka sa následne poberiete po červenej trase až ku Rainerovej chate. Od Rainerovej chaty vás čaká dlhšia trasa po modrej (2:30-3:00) až k Zbojníckej chate. Chata samotná je akoby "zamaskovaná" na skalách, pomernej nízkej konštrukcie.

Zamkovského chata

Téryho chata

Ďalšou chatou, ktorú vám odporúčame navštíviť, je Téryho chata, nachádzajúca sa približne 2015 m.n.m. Patrí medzi najvyššie položene chaty vo Vysokých Tatrách. Najskôr je potrebné dostať sa na Hrebienok (cca. 45 minút peši). Z Hrebienka sa následne poberiete po červenej trase až ku Zamkovského chate (cca. 1:00 - 1:30) po červenej trase. Z nej vás už čaká zelená trasa, ktorá vám zaberie asi 2:00 až 2:30 hodiny. Pri príchode a prvom pohľade uvidíte dvojposchodovú budovu, ktorou nie je nič iné, ako Téryho chata. Okrem občerstvenia sa môžete na chate aj ubytovať a užiť si pohľad na tatranské výšiny, či už pri západe alebo pri východe slnka.

Pár fotografií prírody a okolia

Zimný pohľad - turistický chodnik v blízkosti Rainerovej chaty Pohľad na vodopád pod Zamkovského chatou Zimný pohľad - turistický chodnik v blízkosti Rainerovej chaty

Ďalšie informácie

Okrem Smokovcov a ich blízkeho okolia sa na turistiku môžete vybrať aj z iných tatranských osád. Viac informácií o turistike v okolí Štrbského plesa nájdete aj tu.

(Fotografie sú majetkom autora. Informácie uvedené tu sú len informatívne a za ich presnosť a správnosť nenesieme zodpovednosť).